Основні параметри та характеристики монітора

  • Співвідношення сторін екрану
  • Розмір екрану 
  • Дозвіл 
  • Глибина кольору
  • Розмір зерна або пікселя
  • Частота оновлення екрану
  • Час відгуку пікселів (не для всіх типів моніторів)
  • Кут огляду

 Фізичні

  • Розмір робочої області екрана
    Розмір екрана - це розмір по діагоналі від одного кута екрану до іншого. У РК - моніторів номінальний розмір діагоналі екрана дорівнює мабуть, але у ЕЛТ - моніторів видимий розмір завжди менше. Виробники моніторів на додаток до фізичних розмірах кінескопів також надають відомості про розміри видимої частини екрану. Фізичний розмір кінескопа - це зовнішній розмір трубки. Оскільки кінескоп укладений у пластмасовий корпус, видимий розмір екрану трохи менше його фізичного розміру. Так, наприклад, для 14 "моделі (теоретична довжина діагоналі 35,56 см) корисний розмір діагоналі дорівнює 33,3 - 33,8 см залежно від конкретної моделі, а фактична довжина діагоналі 21-дюймових пристроїв (53,34 см) становить від 49,7 до 51 см.
  • Радіус кривизни екрана ЕПТ. Сучасні кінескопи за формою екрану діляться на три типи: сферичний, циліндричний і плоский. У сферичних екранів поверхню екрана опукла і всі пікселі (точки) знаходяться на рівній відстані від електронної гармати. Такі ЕПТ не дороги, але зображення, що виводиться на них, не дуже високої якості. В даний час застосовуються лише в найдешевших моніторах. Циліндричний екран є сектор циліндра: плоский по вертикалі і закруглений по горизонталі. Перевага такого екрана - велика яскравість в порівнянні із звичайними пласкими екранами моніторів і меншу кількість відблисків на екрані. Плоскі екрани (Flat Square Tube) найбільш перспективні. Встановлюються у найдосконаліших моделях моніторів. Деякі кінескопи цього типу насправді не є плоскими - але через дуже великого радіуса кривизна (80 м - по вертикалі, 50 м - по горизонталі) вони виглядають дійсно плоскими (це, наприклад кінескоп FD Trinitron компанії Sony).
  • Екранне покриття. Важливим параметром кінескопа є відображають і захисні властивості його поверхні. Якщо поверхня екрану ніяк не оброблена, то він буде відображати всі предмети, що знаходяться за спиною користувача, а також його самого. Крім того, потік вторинного випромінювання, що виникає при попаданні електронів на люмінофор, може негативно впливати на здоров'я людини. Найбільш поширеним і доступним видом антибликовой обробки екрана є покриття діоксидом кремнію. Це хімічна сполука впроваджується в поверхню екрана тонким шаром. Якщо помістити оброблений діоксидом кремнію екран під мікроскоп, то можна побачити шорстку, нерівну поверхню, яка відображає світлові промені від поверхні під різними кутами, усуваючи відблиски на екрані. Антиблікове покриття допомагає без напруги сприймати інформацію з екрана, полегшуючи цей процес навіть при хорошому освітленні. Деякі виробники кінескопів додають в покриття також хімічні сполуки, які виконують функції антистатиків. У найбільш передових засобах обробки екрану для поліпшення якості зображення використовуються багатошарові покриття з різних видів хімічних сполук. Покриття має відображати від екрану тільки зовнішній світ. Воно не повинно надавати ніякого впливу на яскравість екрану і чіткість зображення, що досягається при оптимальній кількості діоксиду кремнію, використовуваного для обробки екрана.

Частотні

  • Частота вертикальної розгортки. Значення частоти горизонтальної розгортки монітора показує, яке граничне число горизонтальних рядків на екрані монітора може прокреслити електронний промінь за одну секунду. Відповідно, чим вище це значення (а саме воно, як правило, вказується на коробці для монітора) тим вище дозвіл може підтримувати монітор при прийнятній кількістю кадрів. Гранична частота рядків є критичним параметром при розробці РК монітора.
  •  Частота горизонтальної розгортки. Це параметр, що визначає, як часто зображення на екрані заново перемальовується. Частота горизонтальної розгортки в Гц. У випадку з традиційними РК моніторами час світіння люмінофорних елементів дуже мало, тому електронний промінь повинен проходити через кожен елемент люмінофорного шару досить часто, щоб не було помітно мерехтіння зображення. Якщо частота такого обходу екрана стає менше 70 Гц, то інерційності зорового сприйняття буде недостатньо для того, щоб зображення не мерехтіло. Чим вище частота регенерації, тим більш стійким виглядає зображення на екрані. Мерехтіння зображення призводить до стомлення очей, головних болів і навіть до погіршення зору. Зауважимо, що чим більше екран монітора, тим більше помітно мерехтіння, особливо периферійним (бічних) зором, тому що кут огляду зображення збільшується. Значення частоти горизонтальної розгортки залежить від використовуваного дозволу, від електричних параметрів монітора і від можливостей відеоадаптера.

 Оптичні

  • Крок точок. Крок точок - це діагональне відстань між двома точками люмінофора одного кольору. Наприклад, діагональне відстань від точки люмінофора червоного кольору до сусідньої точки люмінофора того ж кольору. Цей розмір звичайно виражається в міліметрах (мм). У кінескопах з апертурной гратами використовується поняття кроку смуг для вимірювання горизонтального відстані між смугами люмінофора одного кольору. Чим менше крок точки чи крок смуги, тим краще монітор: зображення виглядають більш чіткими і різкими, контури і лінії виходять рівними й витонченими. Дуже часто розмір струми на периферії більше, ніж у центрі екрану. Тоді виробники вказують обидва розміру.
  • Допустимі кути огляду. Для РК-моніторів це критичний параметр, оскільки не у всякого плоскопанельного дисплея кут огляду такою ж, як у стандартного монітора ЕЛТ. Проблеми, пов'язані з недостатнім кутом огляду, довгий час стримували поширення РК-дисплеїв. Оскільки світло від задньої стінки дисплейної панелі проходить через поляризаційні фільтри, рідкі кристали і орієнтують шари, то з монітора він виходить більшою частиною вертикально орієнтованим. Якщо подивитися на звичайний плоский монітор збоку, то або зображення взагалі не видно, чи все-таки його можна побачити, але з перекрученими квітами. У стандартному TFT-дисплеї з молекулами кристалів, орієнтованими не строго перпендикулярно підкладці, кут огляду обмежується 40 градусами по вертикалі і 90 градусами по горизонталі. Контрастність і колір варіюються при зміні кута, під яким користувач дивиться на екран. Ця проблема стала набувати все більшої актуальності в міру збільшення розмірів РК-дисплеїв і кількості відображуваних ними квітів. Для банківських терміналів це властивість, звичайно, дуже цінно (так як забезпечує додаткову безпеку), але звичайним користувачам приносить незручності. На щастя, виробники вже почали застосовувати покращені технології, що розширюють кут огляду. Вони дозволяють розширити кут огляду до 160 градусів і вище, що відповідає характеристикам ЕПТ-моніторів (рис.2). Максимальним кутом огляду вважається той, де величина контрастності падає до співвідношення 10:1 порівняно з ідеальною величиною (вимірюваною в точці, безпосередньо розташованої над поверхнею дисплея).
  •  Мертві точки. Їх поява характерно для РК-моніторів. Це викликано дефектами транзисторів, а на екрані такі непрацюючі пікселі виглядають як випадково розкидані кольорові плями. Оскільки транзистор не працює, то така точка небудь завжди чорна, або завжди світиться. Ефект псування зображення посилюється, якщо не працюють цілі групи точок або навіть області дисплея. На жаль, не існує стандарту, що задає максимально допустиму кількість непрацюючих точок або їх груп на дисплеї. У кожного виробника є свої нормативи. Зазвичай 3-5 непрацюючих точок вважається нормою. Покупці повинні перевіряти цей параметр при отриманні комп'ютера, оскільки подібні дефекти не вважаються заводським шлюбом і в ремонт не приймаються.
  • Підтримувані дозволу. Максимальний дозвіл, підтримуване монітором, є одним з ключових параметрів монітора, його вказує кожен виробник. Дозвіл позначає кількість відображуваних елементів на екрані (точок) по горизонталі й вертикалі, наприклад: 1024x768. Фізичний дозвіл залежить в основному від розміру екрану і діаметра точок екрана (зерна) електронно-променевої трубки екрана (для сучасних моніторів - 0.28-0.25). Відповідно, чим більше екран і чим менше діаметр зерна, тим вище дозвіл. Максимальна роздільна здатність звичайно перевершує фізичне дозвіл електронно-променевої трубки монітора.

Функціональні

  • Конструкція корпусу і підставки. Конструкція монітора повинна забезпечувати можливість фронтального спостереження екрана шляхом повороту корпуса в горизонтальній площині навколо вертикальної осі в межах ± 30 ° і у вертикальній площині навколо горизонтальної осі в межах ± 30 ° з фіксацією в заданому положенні. Дизайн моніторів повинен передбачати фарбування в спокійні м'які тони з дифузійним розсіюванням світла. Корпус монітора повинен мати матову поверхню одного кольору з коефіцієнтом відображення 0,4 - 0,6 і не мати блискучих деталей, здатних створювати відблиски.
  • Спосіб підключення монітора до комп'ютера. Існує два способи підключення монітора до комп'ютера: сигнальний (аналоговий) і цифровий. Монітора необхідно підведення відеосигналів, несучих інформацію, що відображається на екрані. Кольоровому монітора потрібно три сигналу, що кодують колір (RGB), і два сигналу синхронізації (вертикальної і горизонтальної розгортки). Для підключення монітора до комп'ютера використовують сигнальні (аналогові) кабелі різних типів. З боку комп'ютера такий кабель в більшості випадків має трьохрядовий роз'єм DB15 / 9, який ще називають VGA-роз'ємом. Цей роз'єм використовується в більшості IBM-сумісних комп'ютерів. Комп'ютери Macintosh виробництва компанії Apple використовують інший з'єднувач - дворядний DB15. Крім того, існують спеціальні коаксіальні кабелі. Деякі монітори для зручності мають два перемикаються вхідних інтерфейсу: DB15 / 9 і BNC. Маючи два комп'ютери, можна один монітор використовувати для роботи з двома комп'ютерами (природно не одночасно). Крім сигнального з'єднання можливе з'єднання монітора з комп'ютером через цифровий інтерфейс, що дозволяє управляти монітором з комп'ютера: калібрувати його внутрішні ланцюги, налаштовувати геометричні параметри зображення і т.п. в якості цифрового інтерфейсу найбільш часто застосовується роз'єм RC-232C.
  • Засоби управління і регулювання. Під управлінням розуміють підстроювання таких параметрів, як яскравість, геометрія зображення на екрані. Існують два типи систем управління і регулювання монітора: аналогові (ручки, движки, потенціометри) і цифрові (кнопки, екранне меню, цифрове управління через комп'ютер). Аналогове управління використовується у дешевих моніторах і дозволяє безпосередньо змінювати електричні параметри у вузлах монітора. Як правило, при аналоговому управлінні користувач має можливість налаштовувати тільки яскравість і контраст. Цифрове управління забезпечує передачу даних від користувача до мікропроцесора, керуючому роботою всіх вузлів монітора. Мікропроцесор на підставі цих даних робить відповідні корекції форми і величини напружень у відповідних аналогових вузлах монітора. У сучасних моніторах використовується тільки цифрове управління, хоча кількість контрольованих параметрів залежить від класу монітора і варіюється від декількох простих параметрів (яскравість, контраст, примітивна підстроювання геометрії зображення) до сверхрасшіренного набору (25 - 40 параметрів) забезпечують точні налаштування.

Стандарти безпеки
 

На всіх сучасних моніторах можна зустріти наклейки з абревіатурами TCO або MPR II. З метою зниження ризику для здоров'я, різними організаціями були розроблені рекомендації з параметрів моніторів, випливаючи яким виробники моніторів роблять їх більше безпечними. Всі стандарти безпеки для моніторів регламентують максимально припустимі значення електричних і магнітних полів, створюваних монітором при роботі.

Стандарт TCO розроблені з метою гарантувати користувачам комп'ютерів безпечну роботу. Суть рекомендацій TCO складається не тільки у визначенні припустимих значень різного типу випромінювань, але й у визначенні мінімально прийнятних параметрів моніторів, наприклад підтримуваних дозволів, інтенсивності світіння люмінофора, запас яскравості, енергоспоживання, гучність і т.д. Більше того, крім вимог у документах TCO приводяться докладні методики тестування моніторів.

Стандарт MPR II визначає максимально припустимі величини випромінювання магнітного й електричного полів, а також методи їхнього виміру. MPR II базується на концепції про те, що люди живуть і працюють у місцях, де вже є магнітні й електричні поля, тому пристрою, які ми використаємо, такі як монітор для комп'ютера, не повинні створювати електричні й магнітні поля, більші чим ті, які вже існують. Помітимо, що стандарти TCO вимагають зниження випромінювань електричних і магнітних полів від пристроїв на стільки, наскільки це технічно можливо, поза залежністю від електричних і магнітних полів уже існуючих навколо нас.